Wiadomości

Większość Polaków uważa, że lekarze w Polsce zarabiają za dużo – sondaż

Większość Polaków uważa, że lekarze w Polsce zarabiają za dużo – sondaż
26 czerwca
·

Ponad 60 proc. respondentów uważa, że lekarze w Polsce zarabiają zbyt dużo – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”.  

Ankietowanym zadano pytanie, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że lekarze w Polsce otrzymują zbyt wysokie wynagrodzenia. Na pytanie twierdząco odpowiedziało 61 proc. uczestników sondażu. Przeciwnego zdania było nieco ponad 16 proc. respondentów, natomiast 22,4 proc. nie potrafiło jednoznacznie tego ocenić. Wśród mężczyzn częściej niż wśród kobiet pojawia się opinia, że wynagrodzenia lekarzy w Polsce są zbyt wysokie – wskazuje na to 66 proc. mężczyzn wobec 57 proc. kobiet. Taką ocenę szczególnie często wyrażają też osoby po 50 r.ż. – w tej grupie respondentów odsetek odpowiedzi „tak” wyniósł 71 proc. Podobny wynik, również 71 proc., dotyczył respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Z kolei wśród osób o miesięcznych dochodach na poziomie 5001–7000 zł netto oraz mieszkańców najmniejszych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) odsetek odpowiedzi wskazujących na zbyt wysokie wynagrodzenia lekarzy sięgał odpowiednio 65 proc. i 69 proc.

Badanie zrealizowano w dniach 16–17 czerwca 2026 r. na próbie 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Zobacz

Najnowsze

Wiadomości medyczne to serce dynamicznie zmieniającego się świata ochrony zdrowia. Codziennie pojawiają się nowe regulacje, odkrycia naukowe oraz doniesienia o przełomach w diagnostyce i terapii. Dzięki tej sekcji masz pewność, że nic istotnego Cię nie ominie.