02.06.2026 o 14:50
·

Dostęp do dokumentacji medycznej po likwidacji przychodni

100%

Pacjent nie traci prawa do swojej dokumentacji medycznej w momencie, gdy przychodnia lub inny podmiot leczniczy kończy działalność. Zmienia się wyłącznie podmiot odpowiedzialny za jej przechowywanie i udostępnianie. Obowiązki w tym zakresie są precyzyjnie uregulowane i obejmują zarówno bieżące funkcjonowanie placówek, jak i okres po zakończeniu działalności leczniczej.

Dokumentacja medyczna musi być udostępniona pacjentowi, bez zbędnej zwłoki, między innymi: do wglądu, przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku.

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, obowiązek ten dotyczy wszystkich etapów funkcjonowania podmiotu leczniczego, zarówno w trakcie bieżącej działalności placówek medycznych, po zakończeniu wykonywania działalności leczniczej, jak i w przypadku przejęcia i kontynuacji działalności przez inną placówkę. Zgodnie z przepisami, dokumentację medyczną podmiotu zaprzestającego wykonywania działalności leczniczej przejmuje podmiot, który przejął jego zadania. 

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 grudnia 2018 r. podkreślono, że podmioty lecznicze powinny organizować swoją działalność w taki sposób, aby dostęp do dokumentacji był możliwy bez zbędnej zwłoki, a w szczególnych sytuacjach, także bez ograniczeń czasowych, jeśli wymaga tego ochrona życia i zdrowia pacjenta, a pozbawienie takiej możliwości narusza prawa pacjenta. 

Dokumentacja medyczna odgrywa istotną rolę w procesie leczenia pacjenta. Zawiera informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta oraz o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych. Pacjentowi przysługuje prawo dostępu do tej dokumentacji, ale też trzeba pamiętać, że zawiera ona dane szczególnie wrażliwe. Dlatego kluczowe jest właściwe jej zabezpieczenie i ochrona przed dostępem osób nieuprawnionych 

– mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Spór wspólników nie może ograniczać praw pacjentów

Praktyka pokazuje, że problemy z dostępem do dokumentacji mogą wynikać np. z konfliktów wewnętrznych w podmiotach leczniczych. Tak było w jednej ze spraw rozpatrywanych przez Rzecznika Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Placówka działająca w formie spółki cywilnej zakończyła działalność, a jej wspólnicy kontynuowali pracę w odrębnych podmiotach. Choć jeden z nich został formalnie wskazany jako odpowiedzialny za dokumentację, doszło do wstrzymania jej udostępniania pacjentom. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że takie działania naruszają zbiorowe prawa pacjentówObowiązek udostępniania dokumentacji ma charakter bezwzględny i nie może być uzależniony od konfliktów organizacyjnych czy osobistych. Sąd administracyjny podzielił to stanowisko, wskazując, że kluczowe znaczenie ma wpis w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą – to on przesądza o odpowiedzialności za dokumentację.

Kwestie organizacyjne czy motywacje osobiste nie mogą negatywnie wpływać na uprawnienia pacjentów i na dostęp do dokumentacji medycznej. Obowiązek udostępnienia dokumentacji medycznej istnieje także po zakończeniu działalności przez podmiot leczniczy 

– podkreśla RPP.

Źródła

  1. Rzecznik Praw Pacjenta

Autorstwo

Zaloguj się

Zapomniałaś/eś hasła?

lub
Logujesz się na komputerze służbowym?
Nie masz konta? Zarejestruj się
Ten serwis jest chroniony przez reCAPTCHA oraz Google (Polityka prywatności oraz Regulamin reCAPTCHA).