25.06.2026 o 16:04
·

Senat przyjął ustawę o powiązaniu danych o wynagrodzeniach lekarzy z PESEL lub PWZ

100%

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Projekt trafi teraz do prezydenta.

Dokument przewiduje powiązanie informacji o wynagrodzeniach lekarzy z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu (PWZ), co ma umożliwić bardziej szczegółową analizę zarobków w systemie ochrony zdrowia. Za ustawą zagłosowało 55 senatorów, nikt nie był przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu. 

Nowe przepisy zakładają, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie mogła przyporządkowywać dane o wynagrodzeniach do konkretnych osób wykonujących zawody medyczne. Rząd wskazuje, że informacje mają mieć charakter wyłącznie analityczny i służyć do opracowywania kompleksowych analiz rynku pracy oraz poziomu wynagrodzeń personelu medycznego.

Według uzasadnienia projektu obecnie obowiązujący system nie pozwala na rzetelną ocenę rzeczywistych dochodów lekarzy, szczególnie w sytuacji, gdy pracują oni w kilku podmiotach jednocześnie lub łączą różne formy zatrudnienia w jednym miejscu, np. etat i kontrakt.

Przyspieszenie prac legislacyjnych nad projektem zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk. Impulsem do zmian miały być m.in. ujawnione informacje dotyczące wynagrodzeń lekarza w Szpitalu Południowym.

Po przyjęciu przez Senat ustawa trafi do prezydenta. Samorząd lekarski zaapelował do głowy państwa o zawetowanie ustawy. 

Autorstwo

Zaloguj się

Zapomniałaś/eś hasła?

lub
Logujesz się na komputerze służbowym?
Nie masz konta? Zarejestruj się
Ten serwis jest chroniony przez reCAPTCHA oraz Google (Polityka prywatności oraz Regulamin reCAPTCHA).