Wyszukaj w publikacjach

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała rozpoczęcie w lipcu kontroli dotyczącej zatrudniania i wynagradzania personelu medycznego. Kontrolerzy mają przeanalizować mechanizmy systemowego wzrostu wynagrodzeń w publicznej ochronie zdrowia, a także zweryfikować rzeczywiste zarobki wybranych grup lekarzy i sposób finansowania świadczeń realizowanych przez kadrę medyczną.
Jak zapowiada NIK, już w lipcu rozpocznie się kontrola zatrudniania i wynagradzania pracowników medycznych. Jej głównym celem będzie ustalenie, jakie mechanizmy systemowe odpowiadają za wzrost wynagrodzeń w publicznym systemie ochrony zdrowia.
Istotne będzie również ustalenie faktycznych wynagrodzeń pracowników w ramach dobranych do kontroli specjalizacji lekarskich oraz przeprowadzenie ich analizy porównawczej
– poinformowała NIK.
W kolejnym etapie NIK ma ocenić, jak mechanizmy wzrostu wynagrodzeń funkcjonują w konkretnych podmiotach leczniczych.
Izba podkreśla, że przygotowania do kontroli trwały już wcześniej, jednak jej zakres będzie uwzględniał także wniosek premiera Donalda Tuska dotyczący przeprowadzenia kompleksowej kontroli finansowania wynagrodzeń i usług świadczonych przez kadrę medyczną w jednostkach ochrony zdrowia finansowanych ze środków publicznych.
NIK zwraca uwagę, że jednym z kluczowych zagadnień pozostaje czas pracy personelu medycznego. W ocenie kontrolerów nadmierne wydłużanie czasu pracy może prowadzić zarówno do negatywnych skutków zdrowotnych dla pracowników ochrony zdrowia, jak i zwiększać ryzyko błędów wpływających na zdrowie lub życie pacjentów. Jednocześnie konsekwencją bardzo dużej liczby przepracowanych godzin bywają wysokie wynagrodzenia osiągane przez część personelu medycznego.
Trzy raporty jeszcze tego lata
Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała również publikację wyników trzech innych kontroli dotyczących ochrony zdrowia. Jeszcze w czerwcu będą przedstawione ustalenia dotyczące funkcjonowania szpitali klinicznych, obejmujące ocenę realizacji działalności leczniczej, dydaktycznej i naukowej. Na początku lipca NIK opublikuje raport poświęcony działalności leczniczej oraz gospodarce majątkowo-finansowej Warszawskiego Szpitala Południowego.
Z kolei pod koniec lipca ma przedstawić wyniki kontroli systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Kontrolerzy oceniali, czy system zapewnia sprawne reagowanie w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. We wszystkich tych postępowaniach jednym z analizowanych obszarów był czas pracy personelu medycznego.
NIK: celem jest poprawa funkcjonowania systemu
Izba zaznacza, że celem prowadzonych kontroli nie jest wyłącznie identyfikowanie nieprawidłowości. Jak podkreślono w komunikacie, działania kontrolne mają służyć także formułowaniu rekomendacji i wniosków, które mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz całego systemu ochrony zdrowia.
Źródła
- Najwyższa Izba Kontroli
