Wyszukaj w publikacjach
19-latek zaatakował personel i pacjentów w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju

Do brutalnego ataku na personel medyczny i pacjentów doszło w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie). Sprawcą jest Damian B., 19-letni mieszkaniec miasta.
Do zdarzenia doszło 25 czerwca po godz. 18 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna wszedł na teren szpitala, a następnie przeszedł na oddział szpitalny, gdzie zaatakował nożem przebywające tam pacjentki. Personel medyczny, widząc całe zajście, od razu zareagował i ruszył z pomocą
– przekazała Policja Śląska.
Dwie pacjentki, lekarz oraz pielęgniarka odnieśli obrażenia w postaci ran kłutych. Lekarz i dwie pacjentki mają rany kłute klatki piersiowej, a jedna z tych osób również rany szyi. Ich stan określono jako poważny, ale stabilny. Jedna z pacjentek przeszła operację, jej stan jest ciężki. Agresora obezwładnił ordynator jednego z oddziałów, który został poszkodowany.
Sprawcę zdarzenia zatrzymała policja. Był trzeźwy, wstępne badania potwierdziły, że był pod wpływem narkotyków. Motyw jego działania jest nieznany.
Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności
Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju przekazała, że prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.
Na miejscu zdarzenia zostały wykonane oględziny pod kierunkiem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. Zabezpieczono narzędzie przestępstwa - nóż kuchenny o długości 15 cm. Przesłuchano najistotniejszych świadków zdarzenia oraz zabezpieczono zapisy kamer monitoringu. Przeszukano pobliski teren oraz miejsce zamieszkania Damiana B.
– poinformowała prokuratura.
Resort zdrowia: na bieżąco monitorujemy sytuację
Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia osób poszkodowanych w ataku.
Ministerstwo Zdrowia i śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pozostaje w stałym kontakcie z urzędem wojewódzkim, dyrekcją szpitala oraz właściwymi służbami. Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie
– przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Coraz więcej przypadków agresji
Na początku czerwca Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu informowała o 71-letnim mężczyźnie, który groził nożem personelowi jednego z lokalnych szpitali. Jak ustalono, był on pacjentem, któremu zwrócono uwagę na niestosowne zachowanie. W odpowiedzi miał wyjąć nóż i grozić lekarzom oraz pielęgniarkom. Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzut kierowania gróźb karalnych, a prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.
Źródła
- Policja Śląska
- Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju
- Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu
