Spis treści
26.06.2026 o 15:01
·

19-latek zaatakował personel i pacjentów w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju

100%

Do brutalnego ataku na personel medyczny i pacjentów doszło w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie). Sprawcą jest Damian B., 19-letni mieszkaniec miasta. 

Do zdarzenia doszło 25 czerwca po godz. 18 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna wszedł na teren szpitala, a następnie przeszedł na oddział szpitalny, gdzie zaatakował nożem przebywające tam pacjentki. Personel medyczny, widząc całe zajście, od razu zareagował i ruszył z pomocą 

– przekazała Policja Śląska.

Dwie pacjentki, lekarz oraz pielęgniarka odnieśli obrażenia w postaci ran kłutych. Lekarz i dwie pacjentki mają rany kłute klatki piersiowej, a jedna z tych osób również rany szyi. Ich stan określono jako poważny, ale stabilny. Jedna z pacjentek przeszła operację, jej stan jest ciężki. Agresora obezwładnił ordynator jednego z oddziałów, który został poszkodowany. 

Sprawcę zdarzenia zatrzymała policja. Był trzeźwy, wstępne badania potwierdziły, że był pod wpływem narkotyków. Motyw jego działania jest nieznany.

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności

Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju przekazała, że prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

Na miejscu zdarzenia zostały wykonane oględziny pod kierunkiem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. Zabezpieczono narzędzie przestępstwa - nóż kuchenny o długości 15 cm. Przesłuchano najistotniejszych świadków zdarzenia oraz zabezpieczono zapisy kamer monitoringu. Przeszukano pobliski teren oraz miejsce zamieszkania Damiana B. 

– poinformowała prokuratura.

Resort zdrowia: na bieżąco monitorujemy sytuację

Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia osób poszkodowanych w ataku.

Ministerstwo Zdrowia i śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pozostaje w stałym kontakcie z urzędem wojewódzkim, dyrekcją szpitala oraz właściwymi służbami. Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie 

– przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Coraz więcej przypadków agresji 

Na początku czerwca Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu informowała o 71-letnim mężczyźnie, który groził nożem personelowi jednego z lokalnych szpitali. Jak ustalono, był on pacjentem, któremu zwrócono uwagę na niestosowne zachowanie. W odpowiedzi miał wyjąć nóż i grozić lekarzom oraz pielęgniarkom. Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzut kierowania gróźb karalnych, a prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.   

Źródła

  1. Policja Śląska
  2. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju
  3. Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu

Autorstwo

Zaloguj się

Zapomniałaś/eś hasła?

lub
Logujesz się na komputerze służbowym?
Nie masz konta? Zarejestruj się
Ten serwis jest chroniony przez reCAPTCHA oraz Google (Polityka prywatności oraz Regulamin reCAPTCHA).