Czy studenci mogą pisać LEK? Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Art. 14a ust 3. Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty stanowi:Do LEK może przystąpić lekarz albo osoba, która ukończyła 10 semestrów z sześcioletnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim prowadzonym przez uczelnię mającą siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej [1]. Przepis ten pozwolił po raz pierwszy przystąpić studentom do Lekarskiego Egzaminu Końcowego podczas sesji jesień 2021. Zdania na temat tego, czy studenci powinni móc przystępować do tego egzaminu, są podzielone i nawet teraz – rok później, trudno ocenić, czy jest to krok w dobrym kierunku.W zeszłym roku zapis ten wzbudził wiele wątpliwości i na różnych uczelniach obowiązywały różne warunki uzyskania zaświadczenia potrzebnego do złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu – czasami te warunki zmieniały się nawet na przestrzeni roku. Największe wątpliwości oczywiście budziła kwestia praktyk – aby przystąpić do egzaminu we wrześniu, należy złożyć wniosek do 15 lipca, tymczasem praktyki trwają 4 tygodnie i z założenia są to praktyki wakacyjne. Jak wygląda sytuacja obecnie?

Interpretacja Ministerstwa Zdrowia

lek
ministerstwo-zdrowia
uczelnie-medyczne
studia-medyczne
edukacja-medyczna

Dołącz do dyskusji


Autor

Beniamin Michalik

Od (bardzo) niedawna lekarz i student zarządzania w ochronie zdrowia na UJ. Interesuje się systemowymi problemami ochrony zdrowia - finansowaniem, dostępnością infrastruktury czy kadry. Były prezydent IFMSA-Poland, dalej aktywista na rzecz zdrowia. Prywatnie wielki fan literatury i musicali.