25.06.2026 o 12:06
·

Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia przerwał obrady. Strona społeczna żąda planu reform od rządu

100%

Po blisko czterech godzinach obrad strona społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia zdecydowała o przerwaniu posiedzenia. Powodem był brak zapowiadanych przez rząd informacji dotyczących planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz brak odpowiedzi na część pytań zgłaszanych przez przedstawicieli pracowników i pracodawców. Uczestnicy domagają się przedstawienia planu reform i działań mających przywrócić stabilność finansową Narodowego Funduszu Zdrowia.

Posiedzenie plenarnego Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia odbyło się 24 czerwca. 

Jednym z kluczowych punktów posiedzenia miało być omówienie prac Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w kontekście ustawowych podwyżek minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Jak wynika z informacji przekazanych przez stronę społeczną, jednym z głównych oczekiwań było także przedstawienie przez Ministerstwo Zdrowia założeń zmian w systemie ochrony zdrowia, których przygotowanie wcześniej zapowiadał premier Donald Tusk.

Według uczestników obrad resort zdrowia nie przedstawił jednak oczekiwanych informacji.

W efekcie przedstawiciele strony społecznej przegłosowali wniosek o przerwanie posiedzenia.

Podczas debaty strona społeczna wyraziła oczekiwanie przedstawienia planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia, zapowiedzianych przez Prezesa Rady Ministrów. Wnioskowanych informacji nie przedstawiono, a resort zdrowia nie przedstawił również odpowiedzi na wiele pytań strony społecznej w poszczególnych punktach ujętych w porządku obrad 

– przekazali przedstawiciele strony społecznej.

Strona społeczna wskazała na narastające obawy dotyczące sytuacji finansowej systemu ochrony zdrowia.

Aktualna sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia oraz brak perspektyw jej poprawienia prowadzi do negatywnych skutków przede wszystkim dla pacjentów, jak również pracowników oraz pracodawców 

– przekazano.

Strona społeczna przegłosowała wniosek o przerwę w obradach do czasu przygotowania i przedstawienia przez stronę rządową informacji dotyczących planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz przywrócenia stabilności finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Zawnioskowano także, aby w następnym spotkaniu uczestniczyła Jolanta Sobierańska-Grenda, minister zdrowia. 

Autorstwo

Zaloguj się

Zapomniałaś/eś hasła?

lub
Logujesz się na komputerze służbowym?
Nie masz konta? Zarejestruj się
Ten serwis jest chroniony przez reCAPTCHA oraz Google (Polityka prywatności oraz Regulamin reCAPTCHA).