Wyszukaj w publikacjach
Razem proponuje etaty w ochronie zdrowia i zakaz łączenia pracy publicznej z prywatną praktyką

Partia Razem zaprezentowała swoje propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia. Ugrupowanie postuluje wprowadzenie obowiązkowych umów o pracę w publicznych placówkach oraz zakaz łączenia pracy w szpitalu publicznym z prowadzeniem prywatnej praktyki lekarskiej.
Propozycje przedstawili podczas konferencji prasowej Marcelina Zawisza, przewodnicząca koła Razem oraz Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii. Przedstawiciele Razem podkreślają, że w publicznych placówkach ochrony zdrowia wszyscy pracownicy medyczni powinni być zatrudniani na etatach.
We wszystkich publicznych placówkach systemu ochrony zdrowia lekarze i wszyscy pracownicy powinni pracować na umowę o pracę. Albo lekarz pracuje w publicznej placówce, albo prowadzi prywatny gabinet. Nie ma możliwości łączenia. Mamy tego typu praktyki w Czechach, mamy tego typu praktyki w Niemczech. Wiemy, jak to zorganizować, wiemy, że to działa. Potrzebujemy z jednej strony solidnej ustawy, która ureguluje kwestie kontraktów. Potrzebujemy umów o pracę w szpitalach, zasady albo albo, dymisji Kierwińskiego i dymisji wszystkich tych, którzy są po prostu odpowiedzialni za te patologie. To muszą być decyzje polityczne, tak samo jak decyzje organizacyjne dotyczące systemu ochrony zdrowia
– wskazywała Marcelina Zawisza
Krytyka rządowego projektu
Przedstawiciele Razem odnieśli się także do przygotowywanych rozwiązań dotyczących przejrzystości wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Ich zdaniem proponowane regulacje mogą być niewystarczające i łatwe do obejścia poprzez zmianę formy prawnej zatrudnienia.
Eksperci mówią wprost: wystarczy założyć spółdzielnię albo spółkę lekarską i natychmiast można tę ustawę ominąć
– argumentowała Zawisza.
Propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia przedstawiły także inne ugrupowania, m.in. PiS.
Źródła
- Partia Razem
