38-letnia pacjentka z niewystarczająco kontrolowaną astmą
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną, charakteryzującą się zmiennym nasileniem objawów oraz odwracalną obturacją dróg oddechowych. Leczenie powinno obejmować terapię przeciwzapalną, ponieważ samo stosowanie SABA prowadzi do narastania nadreaktywności oskrzeli, większego ryzyka zaostrzeń, hospitalizacji i zgonu. Nadużywanie SABA bez dołączenia wziewnego glikokortykosteroidu jest obecnie uznawane za jeden z głównych czynników ryzyka ciężkich zaostrzeń astmy.